• پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
  • 11/21/2019
شرط‌بندی، معمای پیچیده‌ فوتبال ایران

سرگردان مثل توپ، وحشت‌زده مثل قمارباز

فرشاد کاس‌نژاد / این معما با اعلام پی در پی ممنوعیت و هشدارهای پلیسی حل نمی‌شود و گرایش به آن قابل انکار نیست. شاید روزی روزگاری مثل ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها درباره این موضوع بحث‌هایی مطرح شود.

شرط‌بندی فوتبال در ایران ریشه‌های قدیمی دارد. زیر ساعت امجدیه از دیرباز پاتوق شرط‌بندها بود. بازیکنان و مربیان فوتبال آنها را می‌شناختند. عده‌ای از شرط‌بندها طرفداران قدیمی فوتبال بودند که ارتباطات سنتی با چهره‌های فوتبال داشتند. پرشمار هم نبودند. جمعی کوچک که حشمت مهاجرانی، یک بار برای تعریف وضعیت‌شان از واژه پاک‌باخته استفاده کرده بود. دو اظهارنظر بخشی از ماجرای شرط‌بندهای زیر ساعت امجدیه را روشن می‌کند.
حشمت مهاجرانی نگاهی به آنها می‌اندازد که پیش از انقلاب زیر ساعت امجدیه می‌نشستند: «عادت کرده بودیم که باشند. همیشه همان حوالی بودند. آدم‌های عجیبی بودند. صدای‌شان می‌کردیم زیر ساعتی‌ها. سرشان به کار خودشان بود. یک مشت قمار باز بودند که پول‌شان به پوکر بازی نمی‌رسید. می‌نشستند آنجا و روی بازی تیغی می‌بستند. شب‌ها هم پاتوق‌شان کافه‌های دور سینما مولن روژ بود اما بعید می‌دانم از آن نسل کسی زنده مانده باشد. آنها پاک‌باخته بودند. قمارباز که باشی همیشه می‌بازی.»
کلید واژه
نظرات شما