• شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -
  • 10/19/2019
اعتباری که فقط به خاطر بردها نیست

ایران، کلاس فوتبال آسیا

آرمن ساروخانیان / باکلاس‌ترین تیم آسیا و جام ملت‌ها نه ژاپن که ایران است. تیمی که اعتبارش تنها به خاطر بردهایش نیست و مدل بازی‌اش با تحسین تمام هواداران و ناظران بی‌طرف روبه‌رو شده.

آنچه به ژاپن شخصیت داده، تنها نظم بیرون زمین و نتایج موفق آنها نیست. سبک بازی تهاجمی و تماشایی ژاپن در سال‌های اخیر حتی برای تماشاگران بی‌طرف هم جذاب بوده و در ایران هم طرفداران زیادی داشته. ژاپن حتی در مواجهه با حریفان بزرگ از اروپا یا آمریکای جنوبی هم به این سبک بازی پایبند می‌ماند و فراتر از نتیجه به وجه نمایشی بازی‌اش هم تاکید داشت. مشهورترین نمونه شکست 3 بر 4 این تیم مقابل ایتالیا در جام کنفدراسیون‌های سال 2013 است. آخرین نمونه هم به شکست 2 بر 3 مقابل بلژیک در جام جهانی روسیه برمی‌گردد که ژاپن پا به پای تیم سوم جهان بازی کرد و تا آستانه حذف این تیم پیش رفت.
ولی با شروع جام ملت‌های آسیا می‌توان به جرات گفت که ایران توانسته از نظر کلاس و اقتدار بازی فراتر از ژاپن باشد. تیم موریاسو با دور شدن از سنتی که به آن اشاره شد، در راه رسیدن به فینال فوتبالی نتیجه‌گرا به نمایش گذاشته و در یک هشتم نهایی مقابل عربستان ابایی از بازی کاملا بسته و دفاع اتوبوسی نداشت. آنها در مرحله گروهی و بازی آخر مقابل ویتنام هم به بردهای حداقلی رسیدند؛ رویکردی که هواداران این تیم را خیلی راضی نکرده.
گالری فیلم
کلید واژه
نظرات شما